tkaniny oekotex
2. Surowe standardy Oeko-Tex – gwarancja bezpieczeństwa

Czym jest Oeko-Tex?

Oeko-Tex jest zastrzeżonym znakiem towarowym, nadawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii Tekstyliów i Skóry.

Stowarzyszenie, po przeprowadzeniu badań wydaje odpowiedni certyfikat, który umieszczany jest przez producentów na etykiecie produktu.

Certyfikat ten przyznany produktom jest potwierdzeniem spełnienia norm bezpieczeństwa dla człowieka i środowiska. Produkty certyfikowane tym znakiem potwierdzają czystość wyrobów włókienniczych i wyrobów skórzanych na wszystkich etapach produkcyjnych. Począwszy od surowców takich jak włókna, przędze, guziki, nici, tkaniny aż po badania wyrobów gotowych do użycia. Niektóre certyfikaty potwierdzają również wpływ na warunki społeczne i środowiskowe w zakładach produkcyjnych.

Lista certyfikatów obowiązujących obecnie:

 • Oeko-Tex Standard
 • Made in Green (oficjalnie Oeko-Tex Standard 100 plus)
 • Leather Standard (dla wyrobów skórzanych)
 • Eco Passport (dotycząca chemikaliów stosowanych w produkcji tekstylnej)
 • STeP (dawniej Oeko-Tex Standard 1000)
 • Detox TO Zero – raport stanu zerowego dla zakładów produkcyjnych

W tej chwili ponad 9500 firm z 80 krajów świata posiada produkty przebadane z zastosowaniem najnowszych technik laboratoryjnych. Certyfikowane zgodnie z surowymi standardami badawczymi.

Certyfikat OEKO-TEX to najbardziej znana i powszechna etykieta dla wyrobów włókienniczych zbadanych na obecność substancji szkodliwych. Testy te obejmują prawie 300 substancji.

Oceniane jest również zachowanie kolorów. W przypadku wątpliwości konsumenta bardzo łatwo jest sprawdzić ważność certyfikacji wyrobów włókienniczych poprzez wskazanie ich numeru na stronie internetowej stowarzyszenia.

Certyfikacja jest przede wszystkim synonimem przejrzystości i zaangażowania przemysłu tekstylnego w troskę o nasze zdrowie i środowisko. Wszystkie produkty, które posiadają certyfikaty wydawane przez stowarzyszenie są bezpieczne. Kupując i używając je można być pewnym, że zostały dokładnie przebadane, a co za tym idzie, są wolne od wszelkiego rodzaju szkodliwych czynników.

Jakie produkty mogą powstać z bawełny z certyfikatem Oeko-Tex?

Aby produkt otrzymał certyfikat Oeko-Tex, producenci muszą dostarczyć próbki wszystkich komponentów (w tym akcesoriów takich jak guziki, zamki, ćwieki, nici do szycia, etykiety lub nadruki) do analizy przeprowadzanej w laboratorium jednego z członków stowarzyszenia.

Także produkty branży reklamowej: torby bawełniane, odzież bawełniana, torby recyklingowe, i tym podobne, aby móc być uważane za produkty ekologiczne muszą przejść proces certyfikacji.

torba Oeko-Tex

Certyfikat jest wydawany po pomyślnym przetestowaniu materiałów pod kątem zgodności ze standardami i podpisaniu deklaracji zgodności. Częścią procesu certyfikacji jest również audyt firmowy w zakładzie produkcyjnym. Jest on przeprowadzany krótko przed lub po wydaniu certyfikatu. Później audyty odbywają się co najmniej raz na trzy lata.

Aby zweryfikować ciągłą zgodność z wymaganymi wartościami granicznymi, stowarzyszenie Oeko-Tex przeprowadza coroczne kontrole co najmniej 25% wszystkich wydanych certyfikatów Standard 100 i Leather Standad. Kontrole te obejmują niezapowiedziane wizyty firmowe i testy laboratoryjne etykietowanych próbek produktów pozyskanych ze sklepów i zakładów produkcyjnych.

Również dla innych certyfikatów takich jak STeP, Oeko-Tex przeprowadza niezapowiedziane kontrole na miejscu w zakładach produkcyjnych w celu zapewnienia ciągłej zgodność z wymogami certyfikatu.

Zalety certyfikowanych produktów z bawełny

Bawełna to najbardziej popularne włókno, które króluje w produkcji tekstyliów. Charakterystyczne białe kuleczki, otaczające nasiona tej rośliny przypominają delikatną w dotyku watę.

Bawełna to materiał w stu procentach naturalny. Ze względu na jego praktyczność, można wykorzystywać go do produkcji odzieży, przedmiotów użytku codziennego, służących także jako materiały reklamowe. Bawełniane torby, koszulki, czapeczki, torby recyklingowe. Mnóstwo rodzajów produktów ekologicznych, wygodnych i praktycznych gadżetów reklamowych.  

Łącząc zalety naturalnej bawełny z surowymi wymaganiami niezbędnymi do otrzymania certyfikatu otrzymujemy bezpieczny i pozytywnie wpływający na środowisko materiał, do którego zalet możemy zaliczyć:

 • wytrzymałość: można ją często prać i prasować,
 • odporność na rozciąganie: nie musimy się martwić jej zniekształceniem,
 • higroskopijność: bawełna wchłania parę wodną,
 • brak właściwości uczulających: idealna dla alergików (zazwyczaj uczulają barwniki dodane do materiałów bawełnianych),
 • zatrzymywanie ciepła: gruby materiał zatrzymuje ciepło ciała,
 • miła w dotyku: z tego względu często wykorzystuje się ją do produkcji ubranek dla dzieci.

Gdzie kupić produkty posiadające certyfikat Oeko-Tex oraz jakie to produkty?

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy także w przypadku chęci zakupu produktów posiadających certyfikat Oeko-Tex. Wszystkie produkty reklamowe dostępne w naszym sklepie posiadają odpowiednie certyfikaty jakościowe.

Torby reklamowe, torby recyklingowe, koszulki T-shirt, czapeczki, wszystkie inne produkty spełniające najwyższe standardy Oeko-Tex są dostępne w sklepie internetowym.

GEPA oferuje i poleca ekologiczne torby bawełniane jako alternatywę la tych plastikowych, zalegających lasy i wody naszej planety.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystanie z wygodnej formy zamówienia wprost ze strony producenta www.gepa.pl w zakładce: https://gepa.pl/pl/bags/torby-bawelniane/

GEPA to firma rodzinna z wieloletnim doświadczeniem w produkcji wszelkiego typu produktów reklamowych. Wysokie standardy obsługi klienta, które stosujemy to zarówno doskonała jakość ekologicznych materiałów używanych w procesie produkcji, jak i  pasja i ciągłe poszerzania naszych profesjonalnych horyzontów.

Fraza kluczowa: Oeko-Tex

Opis: Certyfikat Oeko-Tex jest potwierdzeniem spełnienia norm  bezpieczeństwa dla człowieka i środowiska, czystości wyrobów włókienniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish