druk sublimacyjny
1. Druk sublimacyjny – odpowiedź na współczesne potrzeby

Czym jest druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to popularna technika polegająca na przeniesieniu wzoru z papieru sublimacyjnego na kawałek tkaniny lub materiału za pomocą ciśnienia i ciepła.

Sednem tej technologii jest zjawisko sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Cząsteczki barwnika znajdujące się na papierze transferowym pod wypływem docisku prasy oraz wysokiej temperatury przenikają jako gaz do struktury podłoża drukowego, co wpływa na trwałość wydruku.

Jak działa druk sublimacyjny?

Wzór nie jest drukowany na zewnątrz tkaniny ale znajduje się wewnątrz. W przypadku każdego nadruku wartości temperatury oraz docisku prasy dobierane są osobno, w zależności od składu podłoża, używanego sprzętu, czy rodzaju nadruku. Zazwyczaj poziom temperatury oscyluje w granicach ok. 180–200 stopni Celsjusza, a czas dociskania prasy wynosi ok. 30–60 sekund.

Zamiana stałych cząstek atramentu w stan gazowy to łatwy i opłacalny sposób na personalizację produktów.

Do czego służy?

Druk sublimacyjny to technika niezwykle chętnie używana w przypadku wytwarzania wszelkich gadżetów firmowych w przedsiębiorstwach, które budują swój wizerunek m.in. za pomocą spójnej komunikacji wizualnej.

W ten sposób można zadrukować m. in. koszulki, kubki, czapki, smycze i torby poliestrowe, a także inne drobne przedmioty z określonym nadrukiem, często wręczane uczestnikom różnorodnych konferencji i imprez. Bez wątpienia może być to miły upominek, który pozwoli gościom zapamiętać z jak najlepszej strony samo wydarzenie oraz jego organizatora.

Niewątpliwym atutem tej techniki druku, który spowodował lawinowy wzrost popularności w ostatnich latach jest wysoka jakość produktu końcowego.

Na jakich produktach oraz materiale sprawdza się najlepiej?

Aby w pełni skorzystać z możliwości jakie daje druk sublimacyjny najlepiej stosować go na następujących materiałach:

 • polimer
 • poliester
 • ceramika
 • PVC
 • aluminium powlekane poliestrem
 • metal z powłoką polimerową
 • tkanina poliestrowa
 • tworzywo sztuczne powlekane polimerem
 • tkanina z polibawełny

Z powyższej listy najlepiej nadają się do druku sublimacyjnego poliester (smycze poliestrowe, torby poliestrowe, smycze sublimacyjne) i ceramika (kubki).

Do tej metody nadruku nie nadają się materiały w 100% bawełniane lub inne materiały naturalne. Dzieje się tak, ponieważ nie mają one porów niezbędnych do wchłonięcia atramentu. Do tego rodzaju materiałów polecamy bardziej odpowiedni w tym przypadku druk cyfrowy.

Istnieje także grupa wzorów, nie nadających się do druku sublimacyjnego. Przykładem tego są projekty, które mają blokowe kolory z wzorami, które należy umieścić na całej odzieży. Wynika to częściowo z możliwości wystąpienia efektu „ducha”(gdy papier transferowy przesuwa się podczas procesu prasowania – wydruk będzie wtedy lekko wyblakły lub rozmazany) i niedopasowania kolorów, a także z powodu białych smug.

Zalety i wady używania tej techniki druku

Druk sublimacyjny, jak każda technika druku posiada zalety i wady. Niewątpliwie te pierwsze zdecydowanie przeważają, co ma odzwierciedlenie w jego popularności.

Oto główne zalety techniki sublimacyjnej:

 • Wysoka jakość i trwałość

Czy chcesz wydrukować prosty napis na wybranym elemencie odzieży, czy też ozdobić materiał skomplikowaną, artystyczną grafiką, druk sublimacyjny doskonale poradzi sobie z każdym z tych zadań. Technika ta pozwala na uzyskanie wyrazistych kolorów i ostrych konturów nadruku, a wszystkie odcienie oraz przejścia tonalne oddane są z niezwykłą precyzją.

Nadruki wykonane za pomocą techniki sublimacji są wyjątkowo trwałe. Nie blakną, nie kruszą się i nie spierają. Nadrukowane produkty można poddawać wszystkim czynnościom właściwym dla ubrań – prasowaniu, suszeniu, składaniu itd. Odporność  na warunki atmosferyczne powoduje, że idealnie nadaje się do zadrukowywania powierzchni eksponowanych na zewnątrz pomieszczeń, (np. flag) i intensywnie eksploatowanych (smycze poliestrowe, torby, torby poliestrowe, smycze sublimacyjne).

 • Niskie koszty

Druki sublimacyjne są przystępne cenowo. Koszty związane z przygotowaniem materiałów oraz sprzętu są niższe niż w przypadku innych technik poligraficznych, szczególnie w przypadku druku ograniczonej ilości egzemplarzy.  Zadrukowanie nawet pojedynczych przedmiotów jest równie opłacalne co w przypadku wielkich nakładów.

 • Szerokie możliwości zastosowania

Jedną z największych zalet metody sublimacyjnej jest możliwość zastosowania jej w przypadku ogromnej liczby podłoży: na koszulkach, czapkach, smyczach, plecakach, piórnikach, obrusach, kubkach. Tylko Twoja wyobraźnia jest granicą, do której możemy dotrzeć z drukiem sublimacyjnym!

 • Ekologia

Produkowane na bazie wody, a nie rozpuszczalnika, barwniki sublimacyjne są całkowicie nieszkodliwe dla środowiska oraz bezpieczne dla ludzi. Elementy odzieży z nadrukami sublimacyjnymi mogą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli, bez obaw, że będą one w jakikolwiek sposób szkodliwe dla zdrowia. Wydruki powstałe metodą sublimacyjną nie wydzielają żadnego zapachu ani nie powodują zatykania włókien tkaniny, dzięki czemu przepuszczają powietrze.

Opinie klientów o produktach drukowanych techniką sublimacyjną

Barbara: „ Drukuję w GEPA techniką sublimacyjną od kilku lat. Jestem zadowolona, a co najważniejsze gadżety mojej firmy są rozchwytywane przez klientów”.

Grzegorz: „ Nie znałem wcześniej tej metody. Doradził mi ją specjalista z GEPA. To, na co zawsze zwracałem uwagę to jakość produktu, wiadomo – logo mojej firmy musi się kojarzyć z dobrą jakością. Tak właśnie jest w przypadku drukowania techniką sublimacyjną”.

Jacek: „ Odkąd zadrukowałem sublimacyjnie pierwszą partię toreb reklamujących usługi firmy, którą prowadzę nie zamierzam zmieniać ani producenta , ani technologii. W obu przypadkach jestem zadowolony. Myślę, że produkty sublimacyjne mają dużą przyszłość”.

Ilona: „ Szczerze mówiąc nigdy nie przywiązywałam wagi do metody, którą wykonywane są nadruki na moich gadżetach. Po prostu miały być dobrze zrobione. Moja konkurencja zaczęła podpytywać gdzie i jak je robię. Tak dowiedziałam się o metodzie druku sublimacyjnego”.

Gdzie kupić produkty drukowane techniką sublimacyjną oraz jakie to produkty?

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy także w przypadku chęci zastosowania techniki druku sublimacyjnego. Smycze poliestrowe, torby, torby poliestrowe, smycze sublimacyjne, wszelkiego rodzaju produkty sublimacyjne – GEPA wykona wszystko, czego sobie zażyczysz.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystanie z wygodnej formy zamówienia wprost ze strony producenta www.gepa.pl w zakładce: https://gepa.pl/pl/lanyards/smycze-sublimacyjne/

GEPA to firma rodzinna z wieloletnim doświadczeniem w produkcji wszelkiego typu produktów reklamowych. Wysokie standardy obsługi klienta, które stosujemy to zarówno doskonała jakość ekologicznych materiałów używanych w procesie produkcji, jak i  pasja i ciągłe poszerzania naszych profesjonalnych horyzontów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pl_PLPolish